Найновіше астрофото

Галерея астросвітлин

Останні новини

17 березня 2025 р.

Наскільки масивними є нейтронні зорі при народженні? Тепер ми знаємо відповідь


Міжнародна група астрофізиків з Китаю та Австралії вперше визначила, наскільки масивними є нейтронні зорі, коли вони народжуються. «Розуміння маси нейтронних зір одразу після їх утворення є головним для розкриття історії їхнього формування», — сказав доктор Саймон Стівенсон, дослідник з Технологічного університету Свінберна та співавтор дослідження.


15 березня 2025 р.

Після нового відкриття Сатурн має 274 супутники


Група астрономів з Тайваню, Канади, США та Франції відкрила ще 128 супутників, що обертаються навколо газового гіганта Сатурна, довівши загальну кількість підтверджених супутників до 274.


11 березня 2025 р.

Виявлено несподівано складну хімію в первісній галактиці



Ви зараз тут: Головна > Галерея астросвітлин
Українські астрономічні обсерваторії  

Українські астрономічні обсерваторії та телескопи

 

В Україні діє більше десяти астрономічних обсерваторій, що виконують спостереження в оптичному діапазоні електромагнітного спектра. Окрім цього працює декілька радіотелескопів серед яких і найбільший у світі радіотелескоп декаметрового діапазону. Також є інші спостережні засоби — гамма-телескопи, системи лазерної локації тощо

На сторінці вміщено світлини українських астрономічних обсерваторій, а також телескопів.

Астрономічні обсерваторії світу  

Астрономічні обсерваторії світу

 

Перші астрономічні обсерваторії виникли ще за сивої давнини. Історія нашої цивілізації — це й історія спостережень зоряного неба.

У наш час нові астрономічні обсерваторії відкривають не часто, але багато з тих, що активно працюють, модернізують свої старі інструменти чи будують нові телескопи.

Про найвідоміші астрономічні обсерваторії світу розповідають світлини цієї сторінки.

Найбільші наземні телескопи  

Найбільші наземні телескопи

 

На поверхні Землі в наш час діє велика кількість телескопів оптичного та радіо діапазонів й водночас іде будівництво нових, досконаліших і більших за розмірами інструментів.

Кожен великий телескоп — має своє неповторне "обличчя" і є витвором не лише інженерним, але й архітектурним.

На цій сторінці наведено світлини найбільших наземних телескопів.

Космічні обсерваторії

Астрономічні обсерваторії космічного базування

 

Нині в навколоземному просторі працює багато космічних апаратів, які виконують астрономічні спостереження. Їх інколи називають астрономічними обсерваторіями космічного базування. Світлини найвідоміших космічних обсерваторій вміщено на цій сторінці.

Окрема тема — міжпланетні космічні станції (зонди), що досліджують тіла Сонячної системи. Біля усіх великих планет, а також деяких астероїдів і комет, вже побували космічні апарати.

Вершина планетних досліджень — автоматичні космічні апарати, що тривалий час працюють на поверхні планети (Венера, Марс) чи на орбіті (Юпітер, Сатурн).

Фото обсерваторії Улугбека  

З історії астрономії

 

Залишки стародавніх астрономічних обсерваторій, а тим паче дуже давні місця спостережень небесних світил, є в різних куточках світу. До найвідоміших з них організовано екскурсійні подорожі, але більшість таких об'єктів — маловідомі широкому загалу.

Тут вміщуємо цікаві світлини, що розповідають про стародавні обсерваторії, історію астрономії та археоастрономію.

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів