Опитування

У Вашій школі не викладають астрономію, бо:

 немає вчителя
 цього не хоче адміністрація
 цього не хочуть учні
 астрономія «опіум» для народу

 
Короткий путівник зоряним небом
Ви зараз тут: Головна > Новини
Російські загарбники вдерлися в Україну. Йде війна!
Візуалізація дуже легкої нейтронної зорі, отриманої внаслідок вибуху зірки з масою 9,9 маси Сонця. Вона все ще оточена розігрітою нейтрино речовиною, викинутою з її гарячої поверхні. Утворення, показане на малюнку, має діаметр близько 250 км. Авторські права на зображення: Bernhard Muller  (Бернхард Мюллер). Фото з сайту https://phys.org/news/2025-03-supernova-simulations-mass-star-binary.html.

20 квітня 2025 р.

Найлегша з нині відомих нейтронних зір допомагає пояснити життя та смерть зірок

Про подвійну зоряну систему під назвою J0453+1559 вперше повідомлено в 2013 р. Її утворює пара нейтронних зір, що обертаються одна навколо одної кожні 4,07 доби. Система стала об’єктом докладних спостережень, бо вона лежить на відстані всього 4000 світлових років від Землі.

Уявлення художника про спалах наднової. Авторські права на зображення: ESA/Hubble/L Calcada. Фото з сайту Європейського космічного агентства.

15 квітня 2025 р.

Напругу Габбла можна пояснити, якщо припустити обертання Всесвіту

Сучасні космологічні моделі стверджують, що Всесвіт рівномірно розширюється в усіх напрямках, без ознак обертання. Ця ідея відповідає більшості спостережень астрономів. Але це не пояснює так звану напругу Габбла — давню розбіжність між двома методами вимірювання швидкості розширення Всесвіту.

Обсерваторія Рубін (Rubin Observatory) стане до ладу в 2025 році й суттєво розширить можливості астрономів у дослідженні Всесвіту. Фото з сайту https://rubinobservatory.org/.

09 квітня 2025 р.

Чи існують «абсолютно темні» гало темної матерії?

Астрономи вважають, що кожна галактика утворюється в центрі гало темної матерії — ділянці гравітаційно зв’язаної матерії, яка простягається далеко за межі видимих меж галактики. Зорі формуються, коли сила тяжіння в гало темної матерії скупчує газ, але астрофізики поки не знають, чи існують гало темної матерії без зір.

Зображення чорної діри в центрі галактики M87, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope). Авторські права на зображення: NASA. Фото з сайту www.universetoday.com.

04 квітня 2025 р.

Надлегка темна матерія може пояснити раннє утворення чорної діри

Чорна діра — це ділянка космосу, де гравітація така сильна, що ніщо, навіть світло, не може вирватися з неї. Існує два основних типи чорних дір; зоряної маси та надмасивні чорні діри, і вони відрізняються розміром, утворенням і впливом на материнську галактику. Чорні діри зоряної маси (їхня маса яких у кілька десятки разів перевищує масу Сонця) утворюються після вибуху масивних зір. Надмасивні чорні діри, натомість, у мільйони чи мільярди разів масивніші, ростуть шляхом акреції та злиття і, зазвичай, містяться в центрі галактик.

[Архів новин]

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів