Опитування

У Вашій школі не викладають астрономію, бо:

 немає вчителя
 цього не хоче адміністрація
 цього не хочуть учні
 астрономія «опіум» для народу

 
Короткий путівник зоряним небом
Ви зараз тут: Головна > Новини
Російські загарбники вдерлися в Україну. Йде війна!
Нейтронна зоря в уявленні художника. Фото з сайту https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2024/03/What_is_a_neutron_star.

17 березня 2025 р.

Наскільки масивними є нейтронні зорі при народженні? Тепер ми знаємо відповідь

Міжнародна група астрофізиків з Китаю та Австралії вперше визначила, наскільки масивними є нейтронні зорі, коли вони народжуються. «Розуміння маси нейтронних зір одразу після їх утворення є головним для розкриття історії їхнього формування», — сказав доктор Саймон Стівенсон, дослідник з Технологічного університету Свінберна та співавтор дослідження. «Ця робота забезпечує важливу основу для інтерпретації гравітаційних хвиль, виявлених від злиття нейтронних зір».

Вежа Канадсько-французьсько-гавайського телескопа (Canada France Hawaii Telescope, CFHT), який науковці використовували для пошуку нових супутників Сатурна. Фото з сайту www.cfht.hawaii.edu.

15 березня 2025 р.

Після нового відкриття Сатурн має 274 супутники

Група астрономів з Тайваню, Канади, США та Франції відкрила ще 128 супутників, що обертаються навколо газового гіганта Сатурна, довівши загальну кількість підтверджених супутників до 274. Міжнародний астрономічний союз визнав відкриття 11 березня 2025 року.

На світлині показано галактику JADES-GS-z14-0, що має червоне зміщення 14,3. Це найвіддаленіша з нині відомих галактик. Космічний телескоп Джеймса Вебба спостерігав її в епоху, коли після Великого Вибуху ще не минуло 300 мільйонів років. Авторські права на зображення: NASA, ESA, CSA, STScI, Брант Робертсон (UC Santa Cruz), Бен Джонсон (CfA), Сандро Такчелла (Кембридж), Марсія Ріке (Аризонський університет), Деніел Айзенштейн (CfA), Філ Карґіл (CfA). Фото з сайту https://phys.org.

11 березня 2025 р.

Виявлено несподівано складну хімію в первісній галактиці

Астрономи Аризонського університету дізналися більше про напрочуд зрілу галактику, яка існувала, коли Всесвіту було менше 300 мільйонів років — лише 2% від його нинішнього віку. За словами дослідників, галактика під назвою JADES-GS-z14-0, яку спостерігали за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба NASA, є несподівано яскравою та хімічно складною для об’єкта цієї первісної ери існування Всесвіту. Це відкриває рідкісний погляд у найпершу главу його історії.

За допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба група науковців уперше виявила біля зорі малої маси протопланетний диск віком 30 мільйонів років. Фото з сайту NASA.

05 березня 2025 р.

Протопланетні диски можуть існувати довше, ніж досі вважали астрономи

Якби існувала така річ, як фотоальбом Всесвіту, він міг би містити знімки схожих на млинці дисків газу та пилу, що кружляють навколо новоутворених зір Молочного Шлях. Досі астрономи вважали — ці протопланетні диски є короткочасним елементом навколо більшості, якщо не всіх, молодих зір, забезпечуючи сировину для формування планет.

[Архів новин]

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів