Останні новини

26 вересня 2023 р.

Штучний інтелект може знаходити нетипові голки в космічних копицях сіна


Астрономія змінюється. Хоча спостереження малих ділянок неба все ще має значення, ширококутні дослідження (великих за площею ділянок неба) обіцяють стати джерелом відкриттів у найближчі десятиліття, особливо з появою машинного навчання.


15 вересня 2023 р.

Астрономи виявили вуглекислий газ і метан в атмосфері суперземлі


За допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба виявлено вуглекислий газ і метан в атмосфері екзопланети K2-18b, що міститься в зоні життя своєї зорі. Це вказує на екзопланету, яка може мати вкриту океаном поверхню під багатою на водень атмосферою.


05 вересня 2023 р.

У поясі Койпера може ховатися планета, схожа на ЗемлюВи зараз тут: Головна > Підручник
Фото І. Крячка

Людство за всю історію створило багато корисних і потрібних для себе речей. До таких, безумовно, належить і ПІДРУЧНИК.

Він мав різні форми — був на глиняних дощечках, пергаменті, папері, а віднедавна все частіше — у «цифрі». Але незмінною залишається його головна функція — пояснити учневі незрозуміле. Причому пояснити так, щоб він це зрозумів.

Очевидно, що зробити підручник зрозумілим для всіх неможливо. Адже ми різні й навчаємося в різних умовах. Це означає, що тема ПІДРУЧНИКА — майже вічна.

Що нині є основою будь-якого ПІДРУЧНИКА? На наш погляд — текст. Ми високо оцінюємо роль ілюстрацій у сучасному підручнику, але в його основі бачимо текст.

Де лаконічний, а де й розлогий, науково грамотний і водночас емоційний та цікавий: текст, який би став зрозумілим для багатьох і кожного. Наш досвід свідчить — домогтися цього нелегко. Але можна.

Щоправда зусиль автора тут недостатньо, потрібна допомога вчителів, як і участь у цій справі учнів.

Упродовж 2001—2018 рр. в Україні було тільки три підручники астрономії, що мали відповідний гриф Міністерства освіти й науки України. Їх автори І.А. Климишин та І.П. Крячко (перший підручник); М.П. Пришляк (другий підручник) та М.В. Головко й І.П. Крячко (третій підручник, докладніше про нього йдеться на цій сторінці).

Після уведення в навчальний план для 10—11 класів закладів загальної середньої освіти предмета «Фізика і астрономія» і розробки двох варіантів навчальних програм (авторські колективи під керівництвом О.І. Ляшенка та Я.С. Яцківа) ситуація з підручниками астрономії, або тими, що містять астрономічний складник, змінилася кардинально. До навчального року 2019/2020 підготовлено 5 підручників з астрономічним матеріалом на рівні стандарту й 3 для профільного рівня. Усі вони мають гриф МОН України.

Окрім цього 2018 р. в Інституті педагогіки НАПН України розроблено навальний посібник для профільної школи за навчальною програмою «Астрономія. 10—11 класи. Курс за вибором» (автори Головко М.В., Крячко І.П.).

У цьому розділі сайту «Астроосвіта» ми подамо докладну інформацію про наш підручник профільного рівня для 11 класу, а також про згаданий вище посібник.

І. Крячко

Фото обкладинки підручника -Астрономія, 11 кл., профільний рівень-

Підручник «Астрономія. 11 клас, профільний рівень» (видання 2020 р.)

У київському видавництві «Педагогічна думка» побачив світ новий підручник з астрономії профільного рівня для учнів 11 класу загальноосвітніх навчальних закладів. Підручник рекомендовано Міністерством освіти і науки України.

 

Автори підручника Головко М.В. та Крячко І.П. підготували його за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом Яцківа Я.С.

Підручник відкриває навчальний матеріал розділу «Зорі». Попередні розділи, згідно з навчальною програмою, «Зоряне небо та рухи світил», «Методи та засоби астрономічних досліджень» і «Сонячна система» викладено у підручнику для 10 класу.

Докладніше про підручник (разом з контактами для його придбання) йдеться на цій сторінці

Фото обкладинки посібника -Астрономія-

Астрономія: навчальний посібник / М.В. Головко, І.П. Крячко

Навчальний посібник реалізує зміст варіативного складника профільного навчання астрономії в старшій школі. Він призначений учням 10–11 класів закладів загальної середньої освіти. У ньому на засадах компетентісно орієнтованого підходу висвітлюється навчальний матеріал з астрономії, що розширює та поглиблює зміст профільного предмету «Астрономія». Містить систему вправ та завдань, спрямованих на формування та розвиток предметної і ключових компетентностей учнів у процесі навчання астрономії.

 

Астрономія: навчальний посібник / М.В. Головко, І.П. Крячко. – К.: ТОВ «КОНВІ ПРІНТ», 2018. – 272 с. ISBN 978-617-7724-24-6 (pdf-файл, обсяг 14,9 Mb)

Ми вміщуємо тут посилання на pdf-файл навчального посібника з астрономії для 10—11 класів, який сторено авторським колективом у складі М.В. Головка та І.П. Крячка.

Шановні колеги, дорогі вчителі!

Вміщенене вище посилання на pdf-файл навчального посібника з астрономії для 10—11 класів означає, що Ви можете вільно скачувати pdf-файл посібника й за потреби використовувати його в навчальному процесі. Звісно, зробити це не просто — читати з екрана комп'ютера текст, мабуть, важче, ніж звичайну книжку.

Автори також розуміють, що така форма поширення навчального посібника — далека від усталеної в Україні практики. Однак ми свідомо йдемо на це, бо вважали і вважаємо — не може бути одного-єдиного для всіх підручника з астрономії. Має бути вибір.

Ще одна наше мета — дізнатися думку тих, хто знайде можливість ознайомитися з посібником, про його зміст. Ми будемо вдячні всім, хто вкаже на помилки, які, можливо, в ньому є. Вислухаємо і сприймемо критику щодо вміщеного навчального матеріалу й того, як його подано.

Для спілкування щодо посібника та підручників скористайтесь, будь ласка, сторінкою контактів цього сайта. Ми не будемо заперечувати й проти інших форм комунікації.

Консультації з астрономії (у т.ч. й з питань шкільного підручника)

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів