Останні новини

26 вересня 2023 р.

Штучний інтелект може знаходити нетипові голки в космічних копицях сіна


Астрономія змінюється. Хоча спостереження малих ділянок неба все ще має значення, ширококутні дослідження (великих за площею ділянок неба) обіцяють стати джерелом відкриттів у найближчі десятиліття, особливо з появою машинного навчання.


15 вересня 2023 р.

Астрономи виявили вуглекислий газ і метан в атмосфері суперземлі


За допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба виявлено вуглекислий газ і метан в атмосфері екзопланети K2-18b, що міститься в зоні життя своєї зорі. Це вказує на екзопланету, яка може мати вкриту океаном поверхню під багатою на водень атмосферою.


05 вересня 2023 р.

У поясі Койпера може ховатися планета, схожа на Землю



Ви зараз тут: Головна > Проекти
Фото І. Крячка

З 2001 року в Україні поновлено курс астрономії в середніх загальноосвітніх закладах. За час, який минув, зроблено багато для астрономічної освіти: астрономічна компонента в державному стандарті, навчальні програми, підручники, збірники завдань і вправ, методичні посібники тощо.

Але, будьмо самокритичними, астрономічні знання більшості наших старшокласників низькі. Навчання астрономії в багатьох школах формальне або його немає взагалі. Намагаючись навчити всіх, ми дуже часто забуваємо про тих дітей, які з різних причин цікавляться таємницями Всесвіту, і тому проявляють інтерес до астрономії.

Логотип -За астрономічну культуру в Україні!-  

За астрономічну культуру в Україні

Маємо змінювати підходи як до системи навчання астрономії загалом, так і до її організації. Як на нашу думку, зусилля потрібно зосередити принаймні на двох напрямах, один з яких — підвищення астрономічної культури нашого суспільства.

 

Що ми розуміємо під астрономічною культурою і які дії для її підвищення потрібно зробити — про це сказано й написано нами вже відносно багато. Цій темі присвячено окремий розділ нашого сайта.

Логотип -Відкрита астрономія-  

Відкрита астрономія

Другий напрям розвитку астрономічної освіти — впровадження елементів так званої відкритої освіти й поступове створення освітнього середовища, яке ми називаємо "відкрита астрономія".

 

Ідеться про те, що потрібно створити такий освітній продукт, яким би міг скористатися будь-хто, охочий вивчити астрономію на певному освітньому рівні. Такий освітній продукт має бути орієнтованим на самоосвіту.

Логотип ВАНО  

Віртуальна астрономічна навчальна обсерваторія (ВАНО)

Навчання астрономії має супроводжуватись як спостереженнями небесних тіл, так і демонстрацією їхніх зображень. Виконувати навчальні спостереження справжнього неба складно з різних причин. Але нині вже можна легко моделювати астрономічні спостереження і зовсім просто організувати демонстрацію зображень астрономічних об'єктів.

Одним і засобів, який суттєво допомагатиме вчителеві з організацією спостережень та демонстрацією зображень, є ВАНО. Як приклад її роботи — відеоролик, вміщений у розділі "Цікаве відео".

Астрономічний клас  

Астрономічний клас

Годі вивчати астрономію лише в класному приміщенні, яке до цього не пристосоване (не обладнане мінімальним набором демонстраційного й наочного обладнання). Виведіть своїх учнів з такого класу. Зберіться увечері й подивіться усі разом на зоряне небо. Підіть у туристичний похід з ночівлею під відкритим небом. Організуйте екскурсію в планетарій. Прийдіть з учнями в астрономічну обсерваторію.

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів