З 2001 року в Україні поновлено курс астрономії в середніх загальноосвітніх закладах. За час, який минув, зроблено багато для астрономічної освіти: астрономічна компонента в державному стандарті, навчальні програми, підручники, збірники завдань і вправ, методичні посібники тощо.
Але, будьмо самокритичними, астрономічні знання більшості наших старшокласників низькі. Навчання астрономії в багатьох школах формальне або його немає взагалі. Намагаючись навчити всіх, ми дуже часто забуваємо про тих дітей, які з різних причин цікавляться таємницями Всесвіту, і тому проявляють інтерес до астрономії.
За астрономічну культуру в Україні
Маємо змінювати підходи як до системи навчання астрономії загалом, так і до її організації. Як на нашу думку, зусилля потрібно зосередити принаймні на двох напрямах, один з яких — підвищення астрономічної культури нашого суспільства.
Що ми розуміємо під астрономічною культурою і які дії для її підвищення потрібно зробити — про це сказано й написано нами вже відносно багато. Цій темі присвячено окремий розділ нашого сайта.
Відкрита астрономія
Другий напрям розвитку астрономічної освіти — впровадження елементів так званої відкритої освіти й поступове створення освітнього середовища, яке ми називаємо "відкрита астрономія".
Ідеться про те, що потрібно створити такий освітній продукт, яким би міг скористатися будь-хто, охочий вивчити астрономію на певному освітньому рівні. Такий освітній продукт має бути орієнтованим на самоосвіту.
Віртуальна астрономічна навчальна обсерваторія (ВАНО)
Навчання астрономії має супроводжуватись як спостереженнями небесних тіл, так і демонстрацією їхніх зображень. Виконувати навчальні спостереження справжнього неба складно з різних причин. Але нині вже можна легко моделювати астрономічні спостереження і зовсім просто організувати демонстрацію зображень астрономічних об'єктів.
Одним і засобів, який суттєво допомагатиме вчителеві з організацією спостережень та демонстрацією зображень, є ВАНО. Як приклад її роботи — відеоролик, вміщений у розділі "Цікаве відео".
Годі вивчати астрономію лише в класному приміщенні, яке до цього не пристосоване (не обладнане мінімальним набором демонстраційного й наочного обладнання). Виведіть своїх учнів з такого класу. Зберіться увечері й подивіться усі разом на зоряне небо. Підіть у туристичний похід з ночівлею під відкритим небом. Організуйте екскурсію в планетарій. Прийдіть з учнями в астрономічну обсерваторію.