З 27 березня по 1 квітня 2011 р. у Львові проходила Перша Всеукраїнська учнівська олімпіада з астрономії. Пропонуємо вашій увазі короткий звіт про цю історичну подію.

Переможці олімпіади

Монах на краю світу

СПІЛЬНЕ РІШЕННЯ

оргкомітету і журі IV етапу І Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії

Відповідно до спільного наказу Міністерства освіти і науки України та Академії педагогічних наук України від 04 березня 2011 року №213/26 “Про проведення IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів та фінального етапу турнірів у 2010/2011 навчальному році” олімпіада з астрономії проходила з 27 по 31 березня 2011 р. у м. Львові.

У І етапі І Всеукраїнської олімпіади з астрономії брали участь 41479 учнів, з них 17006 з міських шкіл, 18723 із сільських шкіл та 5750 із спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів.

У ІІ етапі олімпіади брали участь 10647 учнів, з них 4631 з міських, 4461 з сільських та 1555 із спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів.

У ІІІ етапі олімпіади брали участь 989 учнів, з них 344 з міських, 301 з сільських та 344 із спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів.

У ІV етапі олімпіади брали участь 53 учня, з них 26 учнів виступали за 10 клас та 27 учнів – за 11 клас. Серед десятикласників виборювали першість: один п’ятикласник з Одеси, один восьмикласник з Хмельниччини, четверо дев’ятикласників із Івано-Франківської, Запорізької, Дніпропетровської та Вінницької областей. Двоє десятикласників із команд Чернігівської області та Українського фізико-математичного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка виступали за 11 клас. Учасники олімпіади представляли 7 міських, 7 сільських та 39 спеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладів.

Оргкомітет і журі висловлюють вдячність за створені умови проведення олімпіади, харчування, проживання та відпочинку учасників змагань організаторам олімпіади:

Окремо оргкомітет та журі олімпіади висловлює щиру вдячність за велику допомогу в організації проведення олімпіади — голові Міжнародної учнівської та Тихоокеанської астрономічної олімпіади Михайлу Геннадійовичу Гаврилову та члену організаційного комітету Міжнародної учнівської астрономічної олімпіади Ігорю Валерійовичу Сальнікову; головному науковому співробітнику Головної астрономічної обсерваторії НАН України Віталію Степановичу Кислюку та завідувачу лабораторії Головної астрономічної обсерваторії НАН України Івану Павловичу Крячку.

Оргкомітет і журі вважають за потрібне відзначити активну роботу та вносить пропозицію нагородити почесною грамотою Міністерства таких членів журі та оргкомітету:

Окрема вдячність журі та оргкомітету за значний вклад у організацію та проведення олімпіади Хоменко Олені Вікторівні – головному спеціалісту Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України.

Журі та оргкомітет відзначають хорошу підготовку глибокі та ґрунтовні знання учасників олімпіади, особливо серед представників таких команд: Українського фізико-математичного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Дніпропетровської, Донецької, Івано-Франківської, Львівської, Харківської областей та міста Києва.

Олімпіада проходила в два тури: теоретичний і практичний. На теоретичному турі було запропоновано 6 завдань. Практичний тур відбувся у два етапи. На першому етапі учні розв’язували задачі практичного характеру, які включали роботу з картою зоряного неба, обробку сучасних астрономічних даних, астрофотографій та орієнтування на місцевості на основі спостережень за Сонцем та зорями. За традицією міжнародних олімпіад з астрономії завдання цього етапу запропонували науковці-астрономи з Астрономічної обсерваторії Львівського національного університету імені Івана Франка, які є господарями змагань.

На другому етапі практичного туру в режимі показу слайд-презентації учасники змагалися у розпізнаванні небесних об’єктів, зображених на фотографіях, з’ясовували їх назву або номер за каталогом; пояснювали астрономічні явища, впізнавали людей, які внесли вагомий вклад у розвиток космонавтики, називали астрономічні прилади тощо.

Перед учасниками олімпіаді виступили з цікавими лекціями науковці-астрономи. Про сучасні уявлення про Місяць та про останні дослідження нашого природного супутника розповідав головний науковий співробітник Головної астрономічної обсерваторії НАН України, доктор фізико-математичних наук, лауреат Державної премії в галузі науки та техніки Віталій Степанович Кислюк, а директор Львівської астрономічної обсерваторії, доктор фізико-математичних наук Богдан Степанович Новосядлий прочитав змістовну лекцію про реліктове випромінювання та приховані компоненти Всесвіту.

Відповідно до чинного Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади з базових і спеціальних дисциплін, турніри, конкурси-захисти науково-дослідних робіт та конкурси фахової майстерності вирішено нагородити дипломами 26 учасників олімпіади: дипломами I ступеня 4 учнів: по 2 з 10-х та 11-х класів, дипломами II ступеня – 8 учнів: по 4 з 10-х та 11-х класів; дипломами III ступеня – 14 учнів: по 7 з 10-х та 11-х класів.

Дипломами І ступеня нагороджуються:

Дипломами ІІ ступеня нагороджуються:

Дипломами ІІІ ступеня нагороджуються:

Дипломами учасників нагороджуються:

Оргкомітет та журі олімпіади пропонує відзначити учнів спеціальними призами:

серед учнів 11 класу: Коссаковського Аркадія, учня 11 класу загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №6 м.Ялти Автономної Республіки Крим та Кайду Олександра, учня 10 класу (виступав за 11 клас) Українського фізико-математичного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка
серед учнів 10 класу: Федоряку Дмитра, учня 9 класу (виступав за 10 клас) Ліцею інформаційних технологій при ДНУ м. Дніпропетровська Дніпропетровської області серед учнів 11 класу: Кайду Олександра, учня 10 класу (виступав за 11 клас) Українського фізико-математичного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка
серед учнів 10 класу: Федоряку Дмитра, учня 9 класу (виступав за 10 клас) Ліцею інформаційних технологій при ДНУ м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Коссаковського Аркадія, учня 11 класу загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №6 м. Ялта Автономної Республіки Крим
Гуліна Всеволода, учня 10 класу Харківського навчально-виховного комплексу № 45 «Академічна гімназія». Люманова Едема, учня 10 класу гімназії №11 ім. К.А. Треньова м. Сімферополя Автономної Республіки Крим. Солецького Романа, учня 5 класу (виступав за 10 клас) Одеської приватної спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів «Гармонія» Одеської області.

Для формування складу команди України, що братиме участь у Міжнародній учнівській олімпіаді з астрономії 2011 року, пропонується залучити до відбірково-тренувальних зборів таких учнів:

У зв’язку з тим, що за правилами Міжнародної учнівської олімпіади з астрономії не можуть брати учні віком до 13 років призначити запасною для участі у відбірково-тренувальних зборах Воробйову Марію, ученицю 10 класу Українського фізико-математичного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

У разі не проведення відбірково-тренувальних зборів, визначити такий склад команди для участі у Міжнародній учнівській олімпіаді з астрономії 2011 року:

Оргкомітет та журі рекомендує призначити керівниками команди України для участі у Міжнародній учнівській олімпіаді з астрономії 2011 року:

Голова оргкомітету М.Г. Брегін

Голова журі В.С.Кислюк

Секретар В.О. Савош


© ВЦ "Наше небо", 2011 р. Усі права застережено.