Нижче стисло подано інформацію про глобальні проекти, що були здійснені в рамках
Міжнародного року астрономії
Під час підготовки МРА-2009 організаційний комітет відібрав 11 проектів глобального рівня. У цих проектах могла взяти участь будь-яка зацікавлена особа (юридична чи фізична).
11 глобальних проектів Міжнародного року астрономії
100 годин астрономії (The 100 Hours of Astronomy)
Проектом передбачено проведення масових (щонайбільшою кількістю людей) астрономічних спостережень упродовж 2—5 квітня 2009 р., коли Місяць матиме фазу першої чверті і його буде добре видно ввечері. У цей же час буде сприятливий період для спостережень Сатурна.
Автори проекту пропонують приєднатись до цієї акції:
а) центрам популяризації науки, музеям науки, планетаріям — де організувати спостереження в телескоп для всіх охочих, використовуючи для такої мети й мережі телескопів-роботів;
б) астрономічним гурткам, клубам аматорів астрономії;
в) професійним астрономічним обсерваторіям — організувати міні-проект "24 години астрономії";
г) прихильникам так званої тротуарної астрономії — організувати астрономічні спостереження в місцях масового відпочинку людей, а то й просто на велелюдних майданах і вулицях.
Ґалілеєскоп (Galileoscope)
Кожен, хто хоча б один раз спостерігав у телескоп Місяць, хмарний покрив Юпітера чи його ґалілеєві супутники, кільця Сатурна чи зоряні розсипи, ніколи вже не забуде ні цього дивовижного видовища, ні своїх вражень від таких спостережень.
Суть проекту "Ґалілеєскоп" полягає в тому, щоб надати можливість усім охочим уперше подивитись на зоряне небо в найпростіший телескоп (такий, який мав свого часу Ґ. Ґалілей). Бажано, щоб люди мали змогу отримати такий простий "Ґалілеєскоп", адже це буде запорукою їхньої зацікавленості в астрономічних спостережень і після завершення Міжнародного року астрономії.
Ініціатори проекту впевнені, що впродовж 2009 р. 10 млн. людей зможуть уперше подивитися на зоряне небо в телескоп. Це здійсненно, якщо, наприклад, зі 100 000 аматорів астрономії кожен у свій телескоп покаже небо сотні людей.
Космічний щоденник (Cosmic Diary)
В Інтернеті функціонує блог, на якому професійні астрономи розповідають про себе (родину, друзів, уподобання тощо), про наукову роботу, останні відкриття, а також проблеми, які трапляються у їхній роботі. Будь-хто з бажаючих може запросити до спілкування учасників зазначеного блогу і з'ясувати ті питання, що їх цікавлять.
За результатами, отриманими під час реалізації проекту, буде видано книжку (до неї ввійдуть розповіді про життя професійних астрономів, останні досягнення астрономічної науки та багато інформації краєзнавчого й туристичного характеру про країни і місця проживання астрономів, задіяних у цьому проекті), а також буде створено документальний фільм.
Портал до Всесвіту (The Portal to the Universe)
Це є мережевий ресурс (www.portaltheuniverse.org), де широко представлено різнопланові відомості: астрономічні новини, зображення, інформацію про астрономічні організації (як професійні, так і аматорські) тощо.
Вона — астроном (Shi is an Astronomer)
Гендерна рівність — одна з цілей ООН. Зазначений проект Міжнародного року астрономії покликаний просувати ідею рівності чоловіків і жінок в астрономії (і в науці взагалі).
Нині приблизно четверта частина всіх професійних астрономів — жінки. Зоряне небо продовжує привертати увагу жінок до астрономії, але тут постають певні проблеми. Наприклад, у деяких країнах немає жодної жінки серед професійних астрономів, тоді, як в інших — більше половини професійних астрономів — це жінки.
Проект "Вона — астроном" покликаний забезпечити всіх охочих доступною інформацією про проблему рівності в науці. Це допоможе посилити цікавість молодих жінок до вивчення астрономії, а також збільшить їхнє прагнення зробити наукову кар'єру в астрономії.
Згідно із задумом ініціаторів проекту, в Інтернеті має функціонувати спеціалізований ресурс, на якому йтиме обговорення відповідних питань, міститимуться різні матеріали та бази даних.
До того ж, професійні жінки-астрономи, задіяні в реалізації цього проекту, будуть активними учасниками інших глобальних проектів Міжнародного року астрономії, зокрема "Космічний щоденник" та "100 годин астрономії".
Усвідомлення цінності темного неба (Dark Skies Awareness)
Чумацький Шлях, який можна спостерігати в місцях, де є темне зоряне небо, — належить до культурної і природної спадщини нашої планети. Зараз, як ніколи, існує нагальна потреба зберегти й захистити темне нічне небо в місцях астрономічних спостережень. Це так само актуально, як збереження культурних ландшафтів міст, національних парків тощо.
Більшість землян вже мешкає в містах і фактично втрачає можливість спостерігати зоряне небо, не спотворене штучним освітленням.
Варто зазначити, що у світі вже існує громадський рух, завданням якого є збереження темного нічного неба. Тому реалізація під час Міжнародного року астрономії окремого глобального проекту зазначеного змісту є цілком логічним.
У рамках проекту заплановано впродовж 2009 р. реалізувати три програми: "Земля вночі" (березень), "Великий всесвітній підрахунок зір" (жовтень), "Скільки зір" (січень- квітень та вересень-грудень).