Останні новини

20 квітня 2025 р.

Найлегша з нині відомих нейтронних зір допомагає пояснити життя та смерть зірок


Про подвійну зоряну систему під назвою J0453+1559 вперше повідомлено в 2013 р. Її утворює пара нейтронних зір, що обертаються одна навколо одної кожні 4,07 доби. Система стала об’єктом докладних спостережень, бо лежить на відстані 4000 світлових років від Землі.


15 квітня 2025 р.

Напругу Габбла можна пояснити, якщо припустити обертання Всесвіту


Сучасні космологічні моделі стверджують, що Всесвіт рівномірно розширюється в усіх напрямках, без ознак обертання. Ця ідея відповідає більшості спостережень астрономів. Але це не пояснює так звану напругу Габбла ...


09 квітня 2025 р.

Чи існують «абсолютно темні» гало темної матерії?



Нижче стисло подано інформацію про окремі українські національні проекти, що були здійснені в рамках
Міжнародного року астрономії

Заходи, які було організовано й проведено в рамках відзначення Міжнародного року астрономії в Україні, координував Національний номінаційний комітет.

Окремі проекти і заходи, присвячені Міжнародному року астрономії

Поштовий конверт, поштова марка та поштовий блок

З нагоди відзначення Міжнародного року астрономії УДППЗ "Укрпошта" випустила поштовий конверт, марку та блок з двох марок у буклеті. На конверті й марці зображено меридіанне коло Астрономічної обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка, портрет Ґ.Ґалілея і його телескоп. Дизайн Наталії Фандікової.

Зображення марки і конверта

Пам'ятні монети "Міжнародний рік астрономії"

Національний банк України увів з 15 червня 2009 р. в обіг срібну пам'ятну монету "Міжнародний рік астрономії" (на фото — внизу ліворуч).

На аверсі монети (на фото вгорі) розміщено: угорі — малий Державний Герб України та рік карбування монети — 2009, під якими напис у три рядки — НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ, умовне зображення Сонячної системи, у якій третя від Сонця планета — Земля виконана блакитним топазом масою 0,2 карата; на тлі орбіт — армілярна сфера, класичний астрономічний прилад, що вживали для визначення координат небесних світил, під якою півколом у два рядки напис 100 ГРИВЕНЬ.

На реверсі монети (на фото внизу) на рельєфному тлі зображено: ліворуч Ґалілео Ґалілея (угорі), стилізовану середньовічну мініатюру спостереження за зоряним небом (унизу); праворуч — одну з галактик (угорі), радіотелескоп (унизу). На дзеркальному тлі монети зображено обсерваторію (унизу) та розміщено угорі написи — МІЖНАРОДНИЙ (півколом) РІК, у центрі композиції — напис АСТРОНОМІЇ, у якому літеру "О" замінює планета "Сатурн".

Технічні характеристики монети:

Номінал: 100 грн.
Метал: срібло 999 проби
Маса: 1000.0 грам
Діаметр: 100.0 мм
Якість: "спеціальний анциркулейтед"
Гурт: гладкий із заглибленим написом
Тираж: до 700 штук.
Елемент оздоблення — топаз масою 0,2 карата.

Монета є дійсним платіжним засобом України.

Монету відкарбовано на Банкнотно-монетному дворі Національного банку України.

Художник і скульптор — Володимир Дем'яненко.

5-гривнева пам'ятна монета в оправі (на фото праворуч)

Зображення монети Зображення монети

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів