Останні новини

01 грудня 2023 р.

Нещодавно відкрита екзопланета не відповідає теоріям формування планет


Астрономи відкрили екзопланету біля карликової зорі LHS 3154, що лежить на відстані 51,4 світлових років від Землі у напрямку сузір’я Геркулеса. Період обертання екзопланети становить 3,7 доби, а її маса принаймні в 13,2 рази більша, ніж маса Землі. Водночас маса материнської зорі вдев’ятеро менша маси Сонця.


29 листопада 2023 р.

У величезному Магеллановому потоці вперше виявлено зорі


Протягом майже п’ятдесяти років астрономи залишалися з порожніми руками у пошуках зір в розгалуженій структурі, відомій як Магеллановий потік.


24 листопада 2023 р.

Частинка «богині Cонця» відкриває можливості для нової фізики



Ви зараз тут: Головна > Інфотека > Інтернет-ресурси астрономічного змісту

Нижче подано інформацію про астрономічні ресурси мережі Інтернет, які можна використати для цілей астрономічної освіти

В українському сегменті мережі Інтернет дуже мало ресурсів, які б можна було віднести до нашої теми. Серед того, що нам відомо, — портал "Острів Знань", на якому вміщено інформацію для вчителів астрономії. Краща ситуація в цьому питанні в наших сусідів — росіян, а найкращі справи — в англомовній частині всесвітньої мережі.

Щодо нижче наведених посилань зазначимо важливу особливість: ми вказуємо лише на перевірені й вивірені часом сайти, створені організаціями чи окремими особами, які професійно працюють в астрономічній освіті (популяризація астрономії на професійному рівні) або з астрономічними дослідженнями.

АСТРОНОМІЧНА ОСВІТА

1. Портал "Острів Знань"

2. Астрономія. Віртуальний методичний кабінет

Це єдиний російськомовний сайт, повністю присвячений питанням астрономічної освіти в загальноосвітніх навчальних закладах Росії. Його автором є Наталія Миколаївна Гомуліна — відомий російський фахівець з астроосвіти. Всім, хто ще не знайомий з цим ресурсом, рекомендуємо з ним ознайомитись.

3. Астрономія. Проект компанії Фізікон "Відкритий коледж"

Цікавий сайт компанії, розробника відомого електронного підручника з астрономії "Открытая астрономия".

4. Астрономия для школьников

Астрономічні ресурси для вчителів астрономії та учнів.

5. Загальний каталог освітніх ресурсів NASA міститься за цією адресою

Тут лише ваше бажання і ваші потреби можуть визначити як використати можливості цього ресурсу.

АСТРОНОМІЧНІ НОВИНИ

1. Universe Today

Чудовий англомовний новинний ресурс з астрономії. Великий архів з різних тем, посилання на першоджерела тощо.

2. Новини від американського науково-популярного астрономічного журналу "Sky @ Telescope"

3. Російський астрономічний портал Астронет

Найкращий, на наш погляд, російськомовний астрономічний ресурс, зміст якого розраховано на всіх, хто цікавиться астрономією. Тут є астрономічні новини, добірка науково-популярних статей, а також форум з питань астроосвіти (заради справедливості зазначимо — не дуже активний). Окрім зазначеного на сторінках Астронету можна знайти ще багато цікавого. Рекомендуємо цей ресурс для тих, хто працює на ниві астроосвіти.

АСТРОНОМІЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ

Очевидно, що в цій категорії поза конкуренцією NASA, а також Космічний телескоп ім. Е. Габбла.

1. NASA — Національне аерокосмічне агентство США

має величезний і різнотематичний Інтернет-ресурс. Тут можна знайти майже все про американські космічні місії, а також астрономічні програми, в яких задіяне агентство.

2. Фотобанк зображень NASA

Дуже цікавий і корисний для астрономічної освіти ресурс. Тут є багато ілюстративного матеріалу для курсу астрономії. Окрім ілюстрацій наведено також текстову інформацію, яка їх стосується. Фото- і відеофайли згруповані у теми (Всесвіт, Сонячна система, Земля, космонавтика) в хронологічному порядку. На сайті є окремі підрозділи, присвячені різним космічним місіям, наприклад, МКС, "Вояджери", "Кассині", "Аполлон" тощо. В окремий розділ виділено фотографії, зроблені Космічним телескопом ім. Габбла.

3. Планетарний фотожурнал NASA

Якщо вам потрібні зображення планет Сонячної системи, отримані американськими міжпланетними космічними станціями — тоді на цю сторінку.

4. Сайт Наукового інституту космічного телескопа ім. Е. Габбла

Інститут було створено спеціально для підтримки роботи Космічного телескопа, а тому на сайті можна знайти все, у т.ч. й галерею астрозображень, ним отриманих.

5. Астрономічна картинка дня (Astronomy Picture of the Day)

Чудовий Інтернет-ресурс, задум якого полягає в тому, що кожного дня у всесвітній павутині розміщують нове цікаве астрономічне фото. Проект існує вже понад 10 років, а тому на вказаному сайті є багато астрофотографій, які можна використати для астроосвіти. На Астронеті є російськомовна версія Астрономічної картинки дня.

ОБСЕРВАТОРІЇ І ТЕЛЕСКОПИ

У попередній рубриці вже подано адресу сайту Космічного телескопа ім. Е. Габбла — однієї з найуспішніших космічних обсерваторій і потужного наукового центру. Далі вкажемо на адреси найвідоміших астрономічних обсерваторій світу.

1. Обсерваторія Мауна-Кеа

Одна з найбільших сучасних астрономічних обсерваторій світу. Саме тут встановлено два знамениті телескопи ім. Кека (поперечник головного дзеркала 10 м.).

2. Європейська південна обсерваторія

Астрономічна обсерваторія, яку субсидує низка передових європейських країн. Має у своєму розпорядженні знамениті телескопи VLT. На сайті багато матеріалів для астроосвіти. Окрім цього є сторінка прес-релізів українською мовою.

3. Національна радіоастрономічна обсерваторія США

Найвідоміша у світі радіоастрономічна обсерваторія (радіотелескоп у Аресібо, VLA).

4. Спеціальна астрофізична обсерваторія Російської академії наук (САО, Зеленчук)

У цій осерваторії встановлено 6-и метровий телескоп БТА і радіотелескоп РАТАН-600.

5. Головна астрономічна обсерваторія Національної академії наук України (ГАО НАН України)

Назва цієї обсерваторії говорить сама про себе.

6. Кримська астрофізична обсерваторія (КрАО)

Одна з найбільших і, мабуть, найвідоміша в світі українська астрономічна обсерваторія.

Цікаве відео

Перехід до перегляду відеороликів