» Події та новини

Події та новини, що стосуються програми «За астрономічну культуру в Україні!»

 

25 квітня 2015 року в Головній астрономічній обсерваторії НАН України відбулася низка заходів, приурочених до весняного Дня астрономії (Astronomy Day). Уперше такий день святкували 1973 р. в США. Нині його відзначають астрономічні обсерваторії, планетарії, природничі музеї, окремі навчальні заклади тощо в багатьох країнах світу, а тому фактично це Міжнародний день астрономії. Основна ідея Дня астрономії — привернути увагу якомога більшої кількості людей до астрономії як науки, а також як до гобі, тобто цікавого й корисного зайняття у вільний час.

Програма заходів Міжнародного дня астрономії в ГАО НАН України

Головною подією Дня астрономії в ГАО була астрономічна гра [АстроГра(ф)] «Я знаю астрономію!», учасниками якої стали юні прихильники астрономії. Вони успішно справилися з 12 запитаннями різної складності (від загадок про зоряне небо до практичних питань стосовно роботи телескопа).

Переможці й учасники АстроГри отримали призи (книжки, комплекти астрономічного календаря на 2013—2015 рр., карти зоряного неба), які були надані Головною астрономічною обсерваторією НАН України.

 

20 березня 2015 року в Головній астрономічній обсерваторії НАН України усі охочі взяли участь у спостереженнях часткового сонячного затемнення. Окрім візуальних спостережень, відвідувачі обсерваторії мали змогу спостерігати Сонце в телескоп «Коронадо», обладнаний спеціальним фільтром, а також на екрані в павільйоні демонстраційного телескопа. Затемнення зацікавило не лише багатьох киян, але й співробітників обсерваторії. Нижче подано світлини з цієї події.

У телескоп «Коронадо» Сонце спостерігають майбутні астрономи
П.П. Берцик, заступник директора ГАО, спостерігає Сонце на екрані в павільйоні демонстраційного телескопа
Л.М. Свачій, вчений секретар ГАО, також прийшла подивитися на Сонце в телескоп

 

5 жовтня 2012 року у великій конференц-залі Головної астрономічної обсерваторії НАН України відбувся телевізійний міст між Сєрро-Паранал (Чилі) та Києвом «Європейське вікно у Всесвіт». Наживо, тобто в реальному часі, було виконано спостереження туманності «Шолом Тора» в Дуже великий телескоп (VLT). Це спостереження організувала Європейська південна обсерваторія на честь свого 50-ліття.

До присутніх у залі з коротким словом звернуся директор ГАО, академік НАН України Я.С. Яцків.

 

Упродовж 5 квітня — 31 травня 2012 р в Музеї історії Головної астрономічної обсерваторії НАН України діє виставка художніх робіт юних студентів Київської дитячої Академії мистецтв «Малюємо ВСЕСВІТ». Нижче подано фото запрошення на офіційну церемонію відкриття виставки та декілька світлин з цієї події.

 

 

Академік Я.С. Яцків спілкується з юними художниками
Юні студенти Київської дитячої Академії мистецтв біля своїх робіт
Діти не лише взяли участь у відкритті виставки, але й зацікавлено знайомились з ГАО

 

23 вересня 2011 року в Астрономічній обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка (КАО) відбувся творчий вечір режисера і поета Ольги Самолевської «Рівновага душі». Вечір, присвячений Дню осіннього рівнодення, було підготовлено спільно обома київськими астрономічними обсерваторіями — КАО і ГАО (Головна астрономічна обсерваторія НАН України).

 

21 червня 2011 року в Головній астрономічній обсерваторії НАН України відбулось Астрономічне свято «День літнього сонцестояння». Основна подія свята — відкриття меморіального комплексу сонячного телескопа Е. А. Гуртовенка. Окрім цього було свято Івана-Купала та концерт гурту «Скарб». Нижче подано декілька світлин з цієї події.

Відкриття меморіального комплексу сонячного телескопа Е. А. Гуртовенка
Фрагмент свята Івана-Купала в ГАО
Концерт гурту «Скарб» (бандуристки Наталія Чечура та Ольга Гончаренко) в Музеї історії ГАО НАН України

 

У ніч з 28 на 29 травня 2011 р. в рамках Міжнародного дня музеїв та з нагоди святкування Дня Києва в Музеї Івана Гончара відбулось унікальне нічне дійство «Ніч у музеї Івана Гончара».

Серед всього іншого відвідувачі могли спостерігати зоряне небо та небесні світила в телескоп. Небо було чисте і ясне, хоча дуже засвічене яскравими вогнями міста. Однак телескоп Celestron NexStar 76GT дав змогу побачити Сатурн і його кільце, а також кратери на Місяці. Це світило зійшло над обрієм перед світанком і стало окрасою ранкового київського неба. Окрім цього охочим було продемонстровано зоряне небо в ділянці Молочного Шляху (сузір'я Лебедя).

Можливість телескопічних спостережень забезпечила Головна астрономічна обсерваторія НАН України — партнер зазначеного заходу.

 

 

 

Упродовж 22 березня — 5 квітня 2011 р в Музеї історії Головної астрономічної обсерваторії НАН України діяла виставка «KOSMOC у 3D». Її офіційне відкриття відбулося 21 березня — у День весняного рівнодення. Нижче подано декілька світлин з цієї події.

Постер виставки
Академік Я.С. Яцків відкриває виставку
Співробітники ГАО оглядають виставку

 

19 січня 2011 р. в Київській дитячій Академії мистецтв відбулась зустріч (лекція і перегляд відеофільму) на тему «У глибинах Всесвіту». Коментував фільм і виступив з лекцією І. Крячко, а слухачами були учні 5 — 7 класів, а також викладачі Академії.

Під час розмови з ректором Київської дитячої Академії мистецтв, народним артистом України, композитором, професором
М.І. Чембержі досягнуто домовленості про те, що студенти Академії візьмуть участь у проекті «Діти малюють Всесвіт». Найкращі роботи буде оформлено у вигляді виставки, яку заплановано провести в Музеї історії Головної астрономічної обсерваторії НАН України.

 

 

 

Публікації та виступи в засобах масової інформації

Тут ми поміщаємо посилання (чи короткі коментарі) на публікації в газетах і журналах, а також виступи по радіо і телебаченню українських учених (астрономів), викладачів ВНЗ, учителів тощо з питань астрономії.

1. Лілія Казанцева: «Людство ще так мало знає про Всесвіт».

2. Іван Крячко: Сонця та зоряного неба за будь-якої погоди! («Слово Просвіти», ч.1., 6—7 січня 2011 р., С.6— 7).

3. Інтерв’ю академіка Я.С. Яцківа ВВС Україна: Українська астрономія: обсерваторій багато, потенціалу — менше.

© ВЦ «Наше небо», 2011 р., усі права застережено